Dziecko – noworodek – nasze pierwsze dni razem
Dziecko – nasze marzenia i oczekiwania
Tak długo wyczekiwane. Noszone pod sercem. Zniosłaś dla niego poranne mdłości, wzdęcia i ból krzyża. Nie wspominając już o braku kieliszka ulubionego wina, przez dłuższy okres czasu oraz małą destrukcję ciała 😛 . Dziecko, ta mała istotka pojawiająca się w naszym życiu potrafi przewrócić nasze plany, przyzwyczajenia i wyobrażenia do góry nogami. Zbliżasz się do końca ciąży. Marzysz już o porodzie (tak, można marzyć o czymś tak bolesnym 🙂 ). Marzysz o tym by wziąć do rąk malutkiego noworodka, który od teraz będzie twoim synem lub córką.
Przeważnie całą ciążę martwimy się i snujemy wiele planów związanych z tą małą istotką. Na pierwszym miejscu oczywiście myślimy tylko o tym, by dziecko było zdrowe. W głowach mamy jednak wiele innych spraw. Czy nasze dziecko będzie z tych śpiących w nocy, czy będzie mieć kolki, czy będzie ładne (choć dla rodziców, każde dziecko jest ładne – to chyba natura nas tak zaprogramowała 🙂 ). Jeżeli to nasze pierwsze dziecko, jest jeszcze ciężej. Wiele obaw i wątpliwości. Czy damy radę. Czy nie zrobię mu krzywdy, jak źle chwycę tą delikatną istotkę. Przewijanie, kąpiel, usypianie, płacz – czy do tego trzeba przejść specjalistyczne kursy 🙂 ? Czy mamy w domu wszystkie niezbędne rzeczy dla dziecka?
Dziecko w szpitalu
Zacznijmy od początku. Zaraz nadejdzie ten dzień i poznasz nowego członka rodziny. Co zabrać do szpitala, żeby te pierwsze dni, spędzone jeszcze w szpitalu były łatwiejsze i mniej stresujące.
Wyprawka dla noworodka:
– Ubranka – w zależności od pory roku, będą się różnić, ważne żeby były bawełniane i w dobrym rozmiarze (na ile tylko jest to możliwe 🙂 ). Powinnyście zabrać przynajmniej trzy zestawy body rozpinane w kroku oraz pajacyki, trzy czapeczki, trzy pary skarpetek, czasem przydatne są nakładki na rączki, żeby dziecko się nie drapało (z praktyki jednak wiem, że dzieci lubią je zdejmować 🙂 , są w tej dziedzinie ekspertami ).
– Rożek i kocyk – naszemu skarbowi musi być ciepło i przytulnie.
– Pieluchy tetrowe (5 szt minimum) – to przyjaciel każdego rodzica 🙂 , przydadzą się w przypadku ulewania, ale i jako ręcznik dla maluszka.
– Pieluszki jednorazowe w rozmiarze 1 (chyba, że dziecko jest małe lub jest wcześniakiem, wtedy przyda się rozmiar 0 – do 2,5 kg). Marką pieluszek na początku nie ma co się przejmować. Myślę, że warto wybrać te lepsze. Z czasem jednak okaże się czy dziecko nie ma uczulenia na dany produkt, czy tez z innych względów, wybrane pieluszki są nieodpowiednie.
– Mokre chusteczki.
– Maść przeciw odparzeniom.
– Kremik bezzapachowy.
– Podkłady do przewijania (przynajmniej trzy).
– Butelka z anatomicznym smoczkiem (na wypadek problemów z laktacją, żeby nie zaburzyć naturalnego odruchu ssania u dziecka)
– Smoczek uspokajacz.
Wyprawka dla mamy:
Wyprawka dla mamy:
– Dokumenty osobiste, książeczka ciąży, wyniki badań, grupa krwi oraz telefon.
– Koszula do porodu (choć czasem dostaniecie szpitalne wdzianko w gustownym zielonym kolorku 🙂 ) i koszule na dalszy pobyt w szpitalu (przynajmniej z dwie).
– Kosmetyczka (może nie koniecznie z kosmetykami do makijażu :-P, choć jak potrzebujesz to nie ma problemu 🙂 ). Niezbędna będzie – szczoteczka do zębów, pasta, mydło lub płyn pod prysznic, szampon, jakiś krem lub balsam, szczotka do włosów, gumka do włosów).
– Klapki
– Ręcznik kąpielowy i jakiś mniejszy do rąk.
– Szlafrok (może być cienki, gdyż na oddziałach jest ciepło) najlepiej ładny 🙂 i kolorowy, dla dobrego samopoczucia.
– Majtki siatkowe – z 5 szt.
– Podkłady poporodowe.
– Dwa biustonosze z funkcją karmienia.
– Laktator w razie problemu z laktacją. Pamiętajcie jednak, że sam laktator laktacji nie wywoła. Bardzo ważny jest kontakt z dzieckiem, czasem potrzeba trochę czasu.
– Krem z lanoliny do sutków.
– Kubek i sztućce.
-Woda i przekąski.
– Ubranie na wyjście.
Trzeba mieć dużo sił
Z tego co widać powyżej musimy zabrać torbę pokaźnych rozmiarów. Przyzwyczajajcie się jednak 🙂 do tego, przy noworodku, często trzeba mieć sporo akcesoriów przy sobie.
Dziecko w domu – co warto przygotować, jeszcze przed narodzinami
Wchodzicie z noworodkiem do domu. Młodzi rodzice, zestresowani. Czasem noworodek płacze i pewnie na złość ;-P nie chce wam powiedzieć czy coś go boli, czy może jest głodny.
W takim momencie, dobrze jest, gdy mieszkanie jest w pełni przygotowane na przybycie nowego członka rodziny. Wydaje się, że dziecko w pierwszych dniach życia tylko je i śpi (no czasem trzeba je przewinąć 😛 ). Zapewniam cię jednak, że pierwsze dni po szpitalu będą absorbujące, ty będziesz zmęczona i na pewno nie będziesz marzyła o wypadach do sklepów w celu zakupu łóżeczka, wózka i wielu innych akcesoriów. Warto to wszystko przygotować przed narodzinami dziecka. Im lepiej się przygotujesz przed porodem, tym będziesz spokojniejsza po powrocie ze szpitala.
Jest wiele rzeczy, które musicie mieć. Wymienię najważniejsze:
– Fotelik samochodowy – wymieniam jako pierwsze, bo ciężko bez niego przyjechać ze szpitala 🙂 (Tu masz bardzo duży wybór https://webep1.com/go/aa944484ba ).
– Łóżeczko z wygodnym, ale nie za miękkim materacem, pościel dla maluszka, płaska poduszka, ochraniacze na łóżeczko. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest łóżeczko dostawiane do łóżka rodziców. Dziecko czuje twoją bliskość, łatwiej podnieść je do karmienia, czy chociaż pogłaskać po główce, gdy masz taką potrzebę.
– Przewijak – bardzo przydatna rzecz, która na długo będzie wam służyć. Może być luzem lub na jakiejś komódce. Ważne, żeby był ustawiony w wygodnym miejscu, z miejscem na wszystkie akcesoria do przewijania. Dziecka nie powinno zostawiać się samego na przewijaku, dlatego trzeba mieć wszystko pod ręką.
Ciepłe kąpiele – ważny rytuał
– Wanienka – może być zwyczajna, bez jakichś udziwnień. Zadbaj o wkład antypoślizgowy, lub specjalną gąbkę wyprofilowaną – bardzo ułatwia podtrzymywanie noworodka w wanience. Polecam również specjalne stojaki do wanienek. Nie zawsze mamy miejsce, żeby wanienkę postawić wyżej. Schylanie się do naszego małego szkraba w wanience nie jest za dobre dla naszych kręgosłupów. Dlatego życie trzeba sobie ułatwiać.
– Miękkie ręczniki. Tu znajdziesz wiele akcesoriów – https://webep1.com/go/59fab87bba
Karmienie dziecka
– Akcesoria do karmienia piersią – staniki do karmienia, poduszki w kształcie księżyca do podtrzymania dziecka, maść do obolałych sutków, laktator – w przypadku nadmiernej produkcji mleka.
– Akcesoria do karmienia oraz mleko (nie każda mama może karmić naturalnie) – butelki, smoczki, szczotka do mycia butelek i moim zdaniem niezbędny podgrzewacz do butelek. Podgrzewacz jest dużą pomocą, szczególnie w nocy i wtedy, gdy musicie radzić sobie same. W podgrzewaczu warto zostawić gotową porcję wody, która będzie czekała, podgrzana do odpowiedniej temperatury na moment, gdy nasze dziecko poczuje nieodpartą chęć przekąszenia czegoś. Z uwagi na to, że dziecko o swoim głodzie informuje nas płaczem i krzykiem, warto przyśpieszyć produkcję mleka 🙂 .
Moja rada. Podgrzewacz, gotowe butelki, mleko warto mieć w pokoju, nie w kuchni. Ustawcie wszystko blisko przewijaka. Dziecko się przebudzi, przewiniecie je po czym nie spuszczając go z oka, przygotujecie szybko mleko i sprawnie zaspokoicie wszystkie jego potrzeby. Mleko – rodzaj mleka w proszku, to też kwestia upodobań dziecka, oraz tego jak będzie reagował na mleko. Myślę, że mleko w proszku dla dzieci, każdego producenta jest dobrej jakości i jest przystosowane oraz bezpieczne dla naszych maluszków.
Pielęgnacja, zdrowie i uspokajanie
– Akcesoria do pielęgnacji – pieluszki jednorazowe (najlepiej duży zapas, ale też bez przesady, bo dziecko szybko może wyrosnąć z najmniejszego rozmiaru), pieluszki tetrowe, chusteczki nawilżane, kremy do skóry, oliwka, kremy przeciw odparzeniom do pupy, coś do odkażania pępuszka (polecam octenisept), podkłady do przewijania. Bardzo przydatne jest również posiadanie wody morskiej do noska oraz aspirator do noska, który jest urządzeniem zbawiennym i na pewno lepszym od tzw. gruszki. Jest niezbędny do oczyszczania małego noska.
– Ubranka – nie powiem ile ma ich być :-), ale pamiętajcie, że nasz maluszek w pierwszym roku życia błyskawicznie zmienia rozmiar, więc z ilością nie ma co przesadzać. Ubranka muszą być wygodne dla dziecka i dla was (muszą być łatwe do założenia). Powinny być z dobrych materiałów.
– Smoczki uspokajacze – może być ich kilka (lubią się gubić 🙂 ), dziecko same zweryfikuje, który smoczek będzie mu pasował. Może się też tak zdarzyć, że jest to akurat to dziecko, które żadnego smoczka nie toleruje. Tak też się zdarza 🙂 .
– Karuzele, zabawki (https://webep1.com/go/ea211061ba ).
– Leki i inne akcesoria medyczne – warto mieć dobrze zaopatrzoną apteczkę. Wiem, najlepiej, żeby nasze dzieci nigdy nie chorowały. Chorują jednak, więc bądźmy na to przygotowani. Warto mieć w apteczce coś przeciwgorączkowego w syropku, termometr – najlepiej bezdotykowy, sól fizjologiczną, jałowe waciki, witaminę c w kropelkach, wodę utlenioną, probiotyki, doustne płyny nawadniające, coś na kolki i wzdęcia. Warto również wyposażyć się w nebulizator. To urządzenie bardzo często może wam się przydać na katary i kaszle. Inhalacje są naprawdę dobrym rozwiązaniem przy przeziębianiach oraz podczas poważniejszych chorób.
– W późniejszym czasie, tak po paru miesiącach przydatny może być leżaczek-bujaczek, nosidełka i chusty. Nasze siły są ograniczone. Pomimo tego, że bardzo kochamy te swoje cuda, to jednak one ważą coraz więcej 🙂 . Warto oszczędzać nasze ręce i kręgosłupy i wspomóc się ww. akcesoriami.
Suszarka – przedmiot niezbędny po narodzinach dziecka 🙂
– Wszystko co szumi. Czasem bardzo ciężko uspokoić dziecko. Często ma kolkę lub po prostu potrzebuje poczucia bezpieczeństwa przed snem. Sprawdzonym w praktyce sposobem, jest stosowanie szumiących przedmiotów w celu uspokojenia dziecka. Świetnie działa suszarka 🙂 . Wiem śmiesznie to brzmi, ale suszarka potrafi zdziałać cuda. Są na rynku już gotowe zabawki, które szumią 🙂 uspakajając nasze maluchy. Dzieci słysząc szum, czują się jakby nadal były w brzuszku mamusi. To było bezpieczne miejsce, więc ten dźwięk, może dobrze się kojarzyć.
Wózek
– Wózek – bardzo ważna rzecz 🙂 . Każdy w końcu chce wyjść poza mury swojego domu i pokazać dziecku świat 🙂 . Na rynku mamy bardzo dużo wózków. Niektóre są wielofunkcyjne inne retro. Wybór jest ogromny. Pamiętajcie żeby wybrać w miarę lekki wózek, ponieważ to głównie wy będziecie go później dźwigać 😛 .
Pierwsze dni i noce twojego malutkiego dziecka
Rozumiem wasz strach. Pierwszy miesiąc z dzieckiem jest bardzo trudny, ale zarazem piękny. Noworodek jest bezbronny i równie przestraszony jak jego rodzice. Domaga się uwagi, jedzenia i pielęgnacji. Nie wie kiedy jest dzień a kiedy noc – trzeba dać mu troszkę czasu, żeby się tego nauczył. Twoje dziecko było przy tobie dziewięć miesięcy, w każdej chwili, nie dziw się więc, że chce być przy tobie i teraz. Noś swoje dziecko na rękach ile chcesz. Przytulaj i noś na rękach swoje dziecku tyle ile ono chce i potrzebuje. Nie słuchaj, że się przyzwyczai, że nie można, niech się wypłacze. Zostawienie dziecka do wypłakania nie jest sposobem, to zabranie mu bliskości. Może jest łatwiej, ale na pewno nie jest niczym dobrym dla dziecka. Obiecuję wam, nieprzespane noce miną a wy będziecie je kiedyś wspominać z uśmiechem. Bliskość i czułość, którą dacie waszemu dziecku na pewno zaowocuje w przyszłości.
Mamusia i jej potrzeby
Macierzyństwo jest piękną przygodą, ale nie jest łatwe. Wymaga od nas dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. W pierwszych dniach u świeżo upieczonej mamusi może wystąpić zjawisko baby blues. Ta śliczna nazwa oznacza rodzaj depresji, który nie jest chorobą, ale może wystąpić (może, ale nie musi) u młodej mamy w związku ze spadkiem endorfin po porodzie (przypuszczalnie, to jest przyczyną). Kobieta jest obolała, zmęczona i niewyspana. Stresuje się nowymi obowiązkami, zdrowiem dziecka. Baby blues również nie pomaga. Często kobieta w tym stanie czuje, że nie da rady, że ma dość, ale nie chce poprosić nikogo o pomoc. To ona jest matką, ona chce zajmować się jak najlepiej dzieckiem.
Co jest ważne. Najważniejsza jest możliwość odpoczynku, regeneracja, uzupełnienie witamin i minerałów (https://webep1.com/go/e06a6354ba ). Pomoc ze strony bliskich. Taka pomoc bez proszenia o nią. Młoda mama bardzo często chciałaby odpocząć, ale boi się, że jak pójdzie spać w ciągu dnia, to ktoś powie, że jest złą matką. Jak wyjdzie bez dziecka na godzinę, to zaniedbuje dziecko. Mogłabym tu wymienić naprawdę dużo przykładów. Jesteś tatusiem, babcią lub ciocią, może najbliższą koleżanką? Pomagaj jak najwięcej, nie czekając, aż młoda mama o to poprosi.
Jesteście cudownymi matkami. Macie prawo do odpoczynku, bo nie jesteście robotami. Dbajcie o swoje potrzeby, bo szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Czytaj również: https://kobietamalutka.pl/zwiazek-kobieta-mezczyzna/ .