człowiek nigdy wojny
Artykuły

Bo człowiek potrzebuje człowieka

„Dziwny jest ten świat” , Czesław N. nie mógł bardziej trafnie nazwać otaczającej nas rzeczywistości. Ponadczasowe stwierdzenie, które zawsze będzie prawdą, ponieważ człowiek to takie stworzonko, które potrafi skomplikować sobie środowisko, w którym żyje lub skomplikuje je innym.

No nie powiem, nie mamy łatwo. Pandemia, inflacja, nie zawsze rozgarnięci politycy, wojna u sąsiadów. Psycholodzy mają co robić a nasze dzieci zadają zupełnie inne pytania niż my w ich wieku.

Żyjemy w dość dużym napięciu i niepewności od paru lat. W tym czasie pewnie nie raz poddaliśmy się ogólnej panice. Zrobiliśmy zapas makaronu, mamy pochowane puszki turystycznej w szafie pod ciuchami męża lub gotówkę w starych skarpetkach.

Strach przed nieznanym to nic dziwnego, czy nienaturalnego. Ważne jest jak z tym strachem sobie radzimy, jakie budzi w nas cechy i reakcje.

Człowiek materialista?

człowiek materialista bmw

Zastanawialiście się kiedyś, co będzie dla was najważniejsze w obliczu kataklizmu, zagrożenia, końca świata? Zabierzecie ze sobą te zapasy zgromadzone w szafkach kuchennych a może dziesięć par pięknych szpilek i kilkadziesiąt wieszaków ciuszków? O czym myślicie, gdy macie wizję wojny, zagrożenia, ucieczki? Myślę, że większość z was myśli tak jak ja. Co zrobiłabym, żeby moi bliscy byli bezpieczni. Chciałabym w takim momencie pomóc im wszystkim, zabezpieczyć przed cierpieniem, przed bólem. W takich sytuacjach nasz materializm schodzi na dalszy plan. Przypominamy sobie, że rzeczy pojawiają się i znikają, można nabyć nowe, zarobić nowe pieniądze, wybudować nowy dom.

Człowiek potrzebuje człowieka

ludzie człowiek

Wielu z nas radzi sobie świetnie w życiu samodzielnie egzystując. Ale czy tak naprawdę jesteśmy sami. Nawet nie posiadając standardowej rodziny mamy wielu ludzi wokół  siebie. Koledzy w pracy, rodzina, trener na siłowni, Pani sprzedająca w osiedlowym sklepiku, czy znajomi w grupie na facebooku. Każdy coś powie, uśmiechnie się, czasem poradzi. Ktoś nas wkurzy, ktoś rozśmieszy. To ludzie wokół nas tworzą naszą rzeczywistość. Tworzą nasz dzień.

Miłość, przyjaźń

miłosć

Miłość to najpotężniejsza siła na Świecie. Gdy kochamy, możemy góry przenosić, możemy zmieniać świat a przede wszystkim chce się nam zmieniać Świat 🙂 . Mieć przy sobie człowieka, który przytuli, szepnie parę miłych słów i wierzy w nas zawsze i wszędzie jest czymś bezcennym. Tego uczucia nie zastąpi nowy dom, samochód czy biżuteria. Potrzebujemy miłości do życia. Miłości naszego partnera, miłości naszych dzieci. Potrzebujemy dawać im swoją miłość, dzielić się tym co mamy w sobie najpiękniejszego. (Czytaj również: https://kobietamalutka.pl/milosc/.)

Miłość to jednak nie wszystko. Człowiek potrzebuje wielu relacji z różnymi ludźmi by mógł się rozwijać, by mógł być szczęśliwy, spełniony, zrealizowany. Przez te relacje wiele się uczymy, co z tego, że czasem na błędach. Nie zawsze wszyscy napotkani na naszej drodze ludzie są dobrzy. Przyjaźń jest tak samo cenna jak miłość. Myślę, że jest cenna ale i trudniejsza. Przyjaźń, jeżeli jest prawdziwa, jest relacją, która opiera się głównie na akceptacji, sympatii do drugiego człowieka. Przyjaźń jest bezinteresowna. Gdy miłość (przynajmniej taka, którą czuje tyko jedna połówka) bardzo często próbuje naginać zasady za pośrednictwem namiętności albo przekupstwa, tam przyjaźń nie ma takich możliwości. Prawdziwa przyjaźń jest szczera i bardzo ważna w życiu. Mając prawdziwych przyjaciół możemy czuć się szczęściarzami.

Rodzina

rodzice człowieka

Jest od zawsze i myślimy, że będzie na zawsze. Mama i tata, rodzeństwo. Nasza rodzina z którą wiele lat mieszkaliśmy pod jednym dachem. Usamodzielniamy się, kłócimy z bliskimi, walczymy o majątki. Przychodzi jednak czas, gdy przypominamy sobie jak bardzo kochamy mamę, tatę i ile im zawdzięczamy. Przypominamy sobie chwile gdy usypiali nas wieczorami, wspierali w problemach. A teraz chorują, potrzebują nas, dzwonią, martwią się. Ich dziećmi będziemy na zawsze nawet wtedy, gdy pięćdziesiątka na karku. Jak bardzo boli, gdy chorują, gdy jest ryzyko, że ich stracimy. Cokolwiek nie zrobicie w swoim życiu, oni będą z wami i po waszej stronie.

Empatia czyni z Ciebie człowieka

Ostatnie trudne dni wyzwoliły w wielu Polakach ogromne pokłady empatii. Mamy to w sobie. Często głęboko ukryte ale myślę, że potrafimy pomagać. Pierwszą wielką próbą była pandemia. W obliczu nieznanego, zagrożenia utraty życia i strachu potrafiliśmy się zjednoczyć. Ludzie pomagali sąsiadom, donosili zakupy, pomagali słowem, wspierali siebie, choćby koncertami balkonowymi 🙂 . Wspieraliśmy lekarzy, pielęgniarki przynosząc im ciepły posiłek. Pomagaliśmy sobie nawzajem w obliczu braku pieniędzy spowodowanego lockdawnem. Pandemia ukazała nam bardzo wyraźnie co jest ważne. Jak ciężko znieść jest rozłąkę. Brak możliwości spotkania z dziadkami, samotnie spędzone Święta, kwarantanna w samotności czy umieranie bez ciepłej ręki w dłoni.

pandemia

Kolejnym dowodem na to, że jesteśmy empatycznym narodem jest wojna w Ukrainie 🙁 .

Wiele było wojen. W czasach obecnych również ale jeszcze żadna nie była tak blisko nas. Żadna też nie przypominała nam tak bardzo o naszej smutnej historii. Teraz również pomagamy. Jedni finansowo, kupując jedzenie, organizując transport,  inni udostępniając swoje domy, przygarniając obcych ludzi pod dach, próbując rozmawiać, próbując pocieszyć i zagłuszyć strach. Empatię czujemy aż do bólu. Wyobrażasz sobie teraz wysłać swojego osiemnastoletniego syna na front, wyobrażasz sobie uciekać z małymi dziećmi do obcego kraju, zostawiając schorowanych rodziców i męża? Potrafimy sobie to wyobrazić. Jak ważny w tym czasie jest drugi człowiek i jego dobre serce. Bezinteresowne serce.

wojna człowiek

Co jest najważniejsze?

Człowiek! Człowiek jest najważniejszy. Dbajcie o tych swoich, bliskich ludków 🙂 . Dbajcie o bliskość, relacje, uczucia. Może czasem poczujecie się wykorzystywani, zmęczeni ale coś co sprawi kochanej osobie przyjemność nie może być złe.

Te wszystkie trudne momenty, trudne czasy ,ten dziwny świat pokazują nam co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *